Ledni-medved.jpg

Zahrada plná rekordů

Plamenaci-1.jpg

Přestože není největší ani nejstarší, je Zoo Praha držitelem mnoha rekordů. Největší respekt budí její návštěvnost, již několik let za sebou hodně přesahující milion lidí ročně. V tomto parametru se zoo každoročně přetahuje s Pražským hradem o titul nejnavštěvovanějšího místa v zemi.

Maminky s kočárky a školní výpravy. To jsou nejčastější návštěvníci zoologických zahrad. V Praze se k nim přidávají i zahraniční turisté. Možná jen proto, že jsou už z piva a Kafky unavení a zahrada je snadno dostupným kouskem přírody. Ti poučenější možná vědí, že pražská zoo je mezi desítkou nejlepších zahrad světa podle časopisu Forbes.

Zoo Praha patří mezi DESÍTKU NEJLEPŠÍCH zoologických zahrad světa.

Každopádně, Zoo Praha je vyhledávaným a velmi oblíbeným zařízením. Na rozdíl třeba od Českých drah, jak se o tom mohl přesvědčit i minulý ředitel zoo Petr Fejk, který ovšem odvedl v zoologické zahradě v pražské Tróji pěkný kus práce. Práce, kterou začal středoškolský profesor a věhlasný ornitolog prof. Jiří Janda.

Zahradní družstvo

Profesor Janda nebyl jen vědeckým pracovníkem, kantorem, státním správcem přírodních památek, aktivním chovatelem exotického ptactva a předsedou nebo členem několika významných přírodovědných spolků. Byl také snílkem. A svůj největší sen – sen o zoologické zahradě – začal prakticky naplňovat až v penzi. Především jeho zásluhou bylo v r. 1926 založeno Hospodářské, nákupní a stavební družstvo Zoologická zahrada. Pro veřejnost byla zoo otevřena (tehdy ještě jako „staveniště“) v r. 1931.

V řízení zoo se po smrti prof. Jandy v r. 1938 vystřídala řada dalších ředitelů, mimo jiné podplukovník, právník, lékař, ale také oceňovaný fotograf a autor přírodovědných filmových dokumentů V. J. Staněk nebo vynikající český zoolog, zakladatel vědy o chování zvířat – etologie u nás, profesor Veselovský. Ten vládl zoologické zahradě plných třicet let, a kdyby sametová revoluce přišla o rok dříve, jistě by své kralování ještě prodloužil.

Pavilon-hrochu.jpg
Dechberoucí pohled se návštěvníkům naskýtá v novém pavilonu hrochů.
Plamenaci-2.jpg
Rudý balet plameňáků.
Stin-zirafy.jpg
Stín žirafy.
Tucnaci.jpg
Tučňáci patří k nejoblíbenějším chovancům zoo.

Družstvo se rozrostlo

Iluze, že ředitel zoologické zahrady se volným krokem prochází kolem výběhů se spokojenými svěřenci a celé dny pozoruje člunozobce, aby o nich napsal další pěkný článek, je stejně scestná jako představa, že lesník si chodí celé dny po lese s flintou.

Potvrdit by to jistě mohl i současný ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Vystudovaný zoolog se před nástupem do čela této instituce věnoval popularizaci přírodních věd, zejména v Českém rozhlase, a mimo jiné aktivity byl i autorem mimořádného projektu Odhalení, při kterém jsme mohli on-line sledovat dění a život tlupy goril v zoo. Současný ředitel „zdědil“ a dotáhl do konce největší investiční akci v dějinách českých zoologických zahrad – nedávno otevřené Údolí slonů. Velkolepá expozice, která skupině slonů skýtá bezpečný i rozlehlý prostor k příjemnému životu. Expozice je doplněna naučnou stezkou, řadou unikátních originálních předmětů a instalací přibližujících prolínání života slonů a lidí v jihovýchodní Asii.

Slune-Sita.jpg
Zoo je plná mláďat. Nahoře populární slůně Sita, dole asi půldenní bizon.
Bizon.jpg

Každého, kdo byl v pražské zoo naposledy před několika lety, překvapí řada dalších novinek, vylepšení a atraktivit. Hned vedle Údolí slonů například nový, působivý pavilon hrochů. Sledovat půldruhatunové zvíře, které se vznáší pod vodní hladinou s grácií akvabely (i když poněkud korpulentní), je zážitek, na nějž jen tak nezapomenete. Také tento pavilon byl otevřen letos v březnu.

Vedle expozic s živými zvířaty připravila zoo pro návštěvníky nově také ukázky prehistorické fauny a flóry, v podobě reálných zkamenělin i odlitků, zrekonstruovala, zpřístupnila a oživila tzv. Gočárovy domky – architektonickou památku významného architekta období kubismu a funkcionalismu (i když svým „lidovým“ dekorem a materiálem připomínají spíše práci jeho předchůdce Dušana Jurkoviče). Po dlouhé době je přístupná „Zakázanka“ – cesta otevírající pohledy na velkou část Prahy.

Zakladatelé zoo by se jistě divili a doufejme, že i zaradovali, do jaké podoby se jejich původní „družstvo“ rozrostlo a utěšeně dále roste.

Trojské eso

Trumfem zahrady je tzv. Trojská karta – společná vstupenka do zoo, botanické zahrady a trojského zámku. Je jen o něco dražší než samostatná vstupenka do zoo a zajišťuje celodenní zážitek z exotické přírody i domácí historie. Jen to chce dobré boty a slušnou výdrž. Vždyť jen v zoo, pokud bychom chtěli projít všechny trasy, nachodíme deset kilometrů.

MŮŽE SE HODIT

Podrobné informace o zoo na www.zoopraha.cz.

Každé první pondělí v měsíci vstup pro důchodce do 70 let za 1 korunu (nad 70 let za tuto cenu každý den).

Nejčastější spojení – autobus 112 z Nádraží Holešovice (metro C).

Pavilon-hrochu.jpg
Ledňák modrokřídlý je úspěšný rybář i ve volné přírodě severní Austrálie.
Pavel Radosta
Téma: 
Příroda
Zahrada plná rekordů
Číslo 3/2013
||

Informace pro předplatitele

Vytisněte si dárkový poukaz:

Darkovy-poukaz.pdf

Bližší informace a objednání předplatného Mojí země:

Tištěná verze

SEND předplatné Praha
Tel.: +420 225 985 225
www.send.cz

Elektronická verze

AlzaMedia
www.alza.cz

Ediční plán 2019

1/2019 vychází 7. února
2/2019 vychází 4. dubna
3/2019 vychází 6. června
4/2019 vychází 1. srpna
5/2019 vychází 3. října
6/2019 vychází 5. prosince

Inzerce v časopise

Magazín Moje země nabízí řadu příležitostí k propagaci služeb, zboží, k prezentaci záměrů nebo image vaší společnosti. Prostředky jsou standardní inzertní plochy, sponzoring rubrik, PR články a aktivity. Reklama v časopisu Moje země je přiměřená a vstřícná nejen k zadavateli, ale i čtenáři a tím i pozitivně vnímaná a účinná.

Podmínky inzerce zde.

PARAMETRY
Náklad 11 tisíc výtisků, z toho 5 500 předplatitelů
Rozsah 96 stran + 4 strany obálky
Formát 175 × 254 mm
Čtenost 50 tisíc za číslo, 110 tisíc za delší období
Struktura 58 % ženy, 42 % muži
středoškolské vzdělání 46 %
vysokoškolské vzdělání 31 %
Periodicita dvouměsíčník
Cena výtisku 55 Kč, předplatitelé 45 Kč
Roční předplatné 270 Kč
Distribuce prodejní místa PNS po celé ČR
FORMÁTY INZERCE
Form-inz-01.png
Form-inz-02.png
INZERCE V RUBRICE REGION
Form-inz-03.png

Ediční plán 2019

1/2019 vychází 7. února
2/2019 vychází 4. dubna
3/2019 vychází 6. června
4/2019 vychází 1. srpna
5/2019 vychází 3. října
6/2019 vychází 5. prosince

Inzerce na webových stránkách časopisu

banner A šířka 981 px, výška 196 px
banner B šířka 239 px, výška 410 px

Vydavatel

MOJE ZEMĚ ČESKO s. r. o.
Gromešova 769/4, 621 00 Brno
Tel.: +420 532 193 011
www.mojezeme.cz
GPS: 49°15'3.933"N, 16°35'21.374"E


DIČ: CZ29364426
IČO: 29364426

Registr: Krajský obchodní soud v Brně
16.7.2012, oddíl C, vložka 75575
Šéfredaktorka
Kobzova
Martina Kobzová
Tel.: +420 728 726 068
E-mail: kobzova@mojezeme.cz
Marketing manažer
a obrazový redaktor

Redakce
Radosta
Pavel Radosta
E-mail: radosta@mojezeme.cz
Bartik.jpg
Ivo Bartík
Produkce Vedoucí inzertního oddělení
Rudolecka
Drahomíra Jindrová
Tel.: +420 532 193 030
Mob.: +420 723 129 935
E-mail: produkce@mojezeme.cz
Kobza.jpg
Pavel Kobza
Tel.: +420 532 193 032
E-mail: kobza@mojezeme.cz