Bez těch drobných stavbiček si českou krajinu ani neumíme představit. Uhodnete ale, kolik božích muk u nás je?
U tej boží muky…
Zpívá se o nich v jedné z nejoblíbenějších písní (Za starú Breclavú…), Karel Čapek po nich nazval soubor novel, staly se neodmyslitelnou součástí bezpočtu krajinomaleb. Boží muka za dlouhá staletí své existence vrostla do krajiny natolik, že nám při túrách někde v zahraničí podvědomě chybí.
Nejstarší boží muka u nás byla pravděpodobně dřevěná a vznikala někdy ve 13.–14. století. Z těch se samozřejmě nedochovalo nic. Už na přelomu 14. a 15. století ale začala vyrůstat i boží muka kamenná. Vinou husitského řádění se jich ovšem zachovalo jen několik. Drtivá většina božích muk pak vznikala v období od začátku baroka do konce první republiky.
Kolik jich u nás je? To nikdo přesně neví – mimo jiné proto, že řadu božích muk po válce v rámci boje s katolickou církví tanky či traktory shodily do příkopu někde u cesty a zahrnuly zeminou, takže zmizely z povrchu zemského (byť boží muka z kamene se „pohřbená“ aspoň dobře zachovala).
Odborníci proto zkoušejí boží muka spočítat podle předválečných vojenských map, na kterých byla jako důležité orientační body pečlivě zobrazována. Vychází jim přitom impozantní číslo – zhruba pět tisíc božích muk! Nejsou ale po vlastech česko-moravsko-slezských rozložena rovnoměrně: nejvíc jich je na jihu Čech a Moravy, zatímco třeba na severu Čech jsou spíš raritou (pozor, nepleťme si je se smírčími kříži). Typická boží muka jsou třeba ta v Jiníně u Strakonic – jsou ze tří kusů kamene, mají výšku 2,5 metru a vročení 1482.
Tady bičovali Krista
Boží muka jsou pro nás všední věc, ačkoliv mnoho z nás nejspíš ani netuší, co mají symbolizovat. Ta úplně nejstarší se stavívala na místech pohanských obětišť, na křižovatkách cest či před branami měst. Šlo vlastně o symbolickou nápodobu kamenného sloupu, u kterého byl na rozkaz Piláta Pontského bičován Kristus. Spasitel si v té chvíli ještě mohl vybrat svoji cestu – mohl odvolat. Pocestný se měl u božích muk také zamýšlet nad tím, zda se životem ubírá po cestách pravých; na vrcholu velmi starých božích muk bývala z kamene vytesaná lucerna, která k tomu člověku symbolicky svítila.
– více v tištěném vydání Mojí země (na stáncích od 6. 10. 2016, nebo předplatné přes společnost SEND) nebo elektronickém vydání (registrací přes Alza.cz)

Číslo 5/2016